Jak dobrać śruby?

2021-10-01 16:33:12

Dobieranie śrub sprawia wiele problemów nawet tym osobom, które miały z nimi styczność co najmniej kilka razy. Na samym początku warto określić swoje indywidualne potrzeby i zapoznać się z wszystkimi dostępnymi rodzajami śrub. Na tej podstawie podjęcie ostatecznej decyzji nie powinno być zbyt kłopotliwe. Poszczególne połączenia śrubowe mogą być narażone na siły dynamiczne i statyczne. Od tego w dużej mierze zależy to, na jaką konkretnie śrubę zdecyduje się klient.

Jakim kwestiom przyjrzeć się w pierwszej kolejności?

W pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby śruba miała odpowiednią średnicę i długość. W tym przypadku można odnieść się do zaleceń producentów konstrukcji z użyciem połączeń śrubowych. Będzie to duże ułatwienie. Istotny jest też materiał, z którego jest wykonana śruba. Nie każdy produkt będzie się nadawał do tej samej czynności, np. materiał St4 nie będzie zbyt dobrym wyborem przy przykręcaniu panewek silnika samochodowego. Awaria jest w takiej sytuacji nieunikniona.

Najczęściej wybierane są śruby ze stali maszynowej, które odznaczają się sporą wytrzymałością i uniwersalnością zastosowania. Ważne są też gwinty. Coraz częściej spotyka się tzw. gwinty drobnozwojowe, które są odpowiedzialne za wzmocnienie połączeń. Przy pracy silnika śruba nie może się samoczynnie odkręcać, dlatego ważne jest to, aby ją prawidłowo zabezpieczyć. To zadanie dla wykwalifikowanych profesjonalistów, ponieważ mało obeznane osoby mogą doprowadzić do katastrofy. Sprawdzi się tutaj kilka metod, np. zastosowanie podkładek, zrobienie otworu we łbie śruby lub wykorzystanie stożkowatego zakończenia łba.

Jakie śruby wybierać przy konstrukcjach pracujących na otwartej przestrzeni oraz w poszczególnych gałęziach przemysłu?

Nieco więcej problemów dostarcza zainteresowanym wybór śrub do konstrukcji pracujących na otwartej przestrzeni. Warto zdecydować się na śruby odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Zaleca się korzystać z produktów antykorozyjnych i pokrytych cynkiem. Na szczęście dostęp do nich na terenie Polski jest bardzo szeroki. Śruby dobiera się również pod kątem poszczególnych gałęzi przemysłu. Nie każda śruba znajdująca zastosowanie w przemyśle spożywczym będzie mogła być wykorzystywana w miejscu, w którym ma się styczność z kwasami (np. siarkowym). Ostateczny zakup śrub powinien być uzależniony od:

- potrzeb klienta,

- miejsca, w którym zastosuje się połączenie śrubowe,

- okazania certyfikatu ze strony sprzedawców śrub (informacje o parametrach i producencie).

Dostosowanie się do powyższych zasad sprawi, iż śruby będą dobrane prawidłowe i po drodze nie dojdzie do żadnych nieprzyjemności. Wszelkie wątpliwości można rozwiać w trakcie rozmowy ze specjalistami zajmującymi się sprzedażą śrub.

Śruby, nakrętki, podkładki, wkręty i wiele wiecej kupisz w sklepie EBMiA.pl -  https://www.ebmia.pl/3480-sruby-nakretki-podkladki-wkrety

Ostatnie artykuły